Reklamı Geç
HABER DETAY
Irak Başbakanı Abdülmehdi, ABD ordusunun çekileceğine dair bir mektup aldıklarını açıkladı
ABD ordusundan Irakʹtan çekileceklerine dair mektup aldıklarını söyleyen Abdulmehdi, mektubun İngilizce ve Arapça versiyonlarında farklılıklar olduğunu bu nedenle durumun netleştirilmesi gerektiğini belirtti.
08 Ocak 2020 - Çarşamba 08:01
DÜNYA

ABD ordusundan Irakʹtan çekileceklerine dair mektup aldıklarını söyleyen Abdulmehdi, mektubun İngilizce ve Arapça versiyonlarında farklılıklar olduğunu bu nedenle durumun netleştirilmesi gerektiğini belirtti.

 

REUTERS, ABD ASKERLERİNİN ÇEKİLECEĞİNİ İDDİA ETMİŞTİ

ABD-İran arasında savaş sahasına dönen Irakʹta parlamentonun aldığı, ABD dahil askeri varlığı bulunan tüm yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi kararının yankıları sürerken ABD liderliğindeki IŞİDʹle mücadele koalisyonunun bu talebe uyacağı iddiası gündeme düşmüştü. Reutersʹın haberinde koalisyonun Irak ordusuna gönderdiği mektupta bu ülkenin egemenliğine saygı çerçevesinde ülkeden çekileceğini ilettiği belirtilmişti.Ayrıca kimi haberlerde Bağdatʹta Yeşil Bölge çevresinde helikopterlerin de katıldığı çıkış faaliyetlerinin başladığı iddia edimişti. PENTAGON YALANLAMIŞTI ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ʹ(Mektubun) Nereden geldiğini öğrenmeye çalışıyoruz. Ancak Irakʹtan ayrılma yönünde alınan bir karar yok. Noktaʹ ifadelerini kullanmıştı.ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de mektubun taslak olarak hazırlandığını, dolaşıma sokulmaması gerektiğini belirtmişti.

 

IRAK MECLİSİ KARAR ALMIŞTI

Irak Meclisi, İran Devrim Muhafızları Ordusuʹna bağlı Kudüs gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendisʹin öldürülmesinin ardından gerçekleştirdiği ilk oturumda, ABD askeri güçlerinin ülkeden çıkarılmasını istemişti.Kabul edilen yasa tasarısına göre, ABD ile Irak arasındaki Stratejik Güvenlik Anlaşmasıʹnın iptal edilmesi, yabancı güçlerin ülkeden çıkarılması, terör örgütü IŞİD ile mücadele konusunda Koalisyon Güçleriʹnin destek talebinin iptal edilmesi, Irak hava sahasının kullanılmasını yasaklanması ve ABD hakkında BM nezdinde şikayette bulunulması Irak Meclisi tarafından onaylanmışt

Editör:Birinci Medya
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.